Nazwa trychologia pochodzi od greckiego słowa trikhos, czyli włos. Jest to stosunkowo młoda dziedzina nauki i medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem dolegliwości związanych właśnie z włosami, ale również skórą głowy. Na wizytę u trychologa warto udać się, gdy pojawiają się problemy z wypadaniem włosów lub niepokoją nas inne objawy, np. nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy. Badanie trychologiczne daje możliwość sprawdzenia, jakie są przyczyny dolegliwości. Dokładna analiza komputerowa umożliwia także dobranie właściwej pielęgnacji do danego typu skóry.
Wizyta u trychologa
Badanie trychologiczne jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, chociaż przynajmniej na 12 godzin przed samą wizytą u specjalisty lepiej zrezygnować z mycia głowy – można wówczas lepiej ocenić ilość i nagromadzenie serum. Podczas badania trycholog przykłada bardzo precyzyjną mikrokamerę do głowy, przesuwa ją wzdłuż skalpu i pasm włosów. Dzięki temu można obejrzeć w dużym, nawet trzystukrotnym przybliżeniu włosy oraz pojedyncze mieszki włosowe. Badanie mikrokamerą poprzedzone jest dokładnym wywiadem, podczas którego pacjent może usłyszeć pytania na temat trybu życia, diety, nawyków pielęgnacyjnych (np. o to, czym czeszemy włosy lub o częstotliwość mycia głowy) czy stosowanych kosmetyków.
Co sprawdza trycholog?
Dzięki analizie komputerowej i użyciu niezwykle precyzyjnej mikrokamery, trycholog jest w stanie określić ogólną kondycję włosów oraz sprecyzować przyczyny występujących problemów, np. zmian na skórze głowy. Mikrokamerą można sprawdzić m.in. stadium wzrostu włosa, stan łuski włosa i cebulek włosowych, nawilżenie skóry głowy i włosów, wrażliwość skóry głowy czy prawidłowość wydzielania sebum. Badanie trychologiczne pozwala również określić, jak na włosy i skórę głowy działają stosowane przez pacjenta kosmetyki – bardzo często okazuje się, że źródłem problemów są źle dobrane preparaty pielęgnacyjne. Postawienie precyzyjnej diagnozy na podstawie przeprowadzonego badania daje możliwość wdrożenia skutecznego leczenia i dobrania odpowiednich kosmetyków, które będą hamować wypadanie włosów, a jednocześnie stymulować ich odrastanie.